2012. október 27., szombat

Muskátli

Mivel most már, így október vége felé igencsak aktuális a muskátlikat a biztonságos téli menedékhelyükre a pakolni, hadd írjak ma erről a gyönyörű, közkedvelt virágról!

Állómuskátlik:

A napon érzi jól magát. Földre nem túl igényes,habár a laza,vízáteresztő virágföldet,kevés homokkal keverve meghálálja, mivel a legnagyobb ellensége a folyamatos pangó víz+elhúzódó borús,esős napok.

Ilyenkor gyakran gombabetegségek jelentkeznek. Ami ellen persze gombaölő permetezésével védekezhetünk. És ilyenkor jön jól a könnyű,laza,vízáteresztő virágföld…
A muskátli szereti ha kiszárad a földje, ne is locsoljuk állandóan, mindenesetre,ha nedves a földje, hagyjuk száradni,csak utána öntözzük. 







Tápozni érdemes, főképpen káliumtúlsúlyos műtrágyával,hiszen így kapunk több és nagyobb virágot. Az elnyílott virágokat törjük le.
Egy muskátli(fajtától is függ) legalább 3-5 liter földet igényel,a nagy cserép azért is jó,mert a szél nem dönti fel.





Télen kb 5-8 fokon a legjobb őrizni,mielőtt bevinnénk bár felére vágjuk vissza. Világos helyen jobban érzi magát télen is.De sötétebb helyeken is elvan,csak ne nagyon öntözzük.
 







Nem árt ősszel összetettebb(amiben mindenféle van) műtrágyával megöntözni néhányszor,így sokkal ellenállóbb,egészségesebb lesz,ami jól jön a hosszú,téli hónapokban… (ez érvényes minden növényre,amit teleltetni kell). Gombaölővel is hasznos néha kezelni teleltetés során.

  

Futómuskátlik…

Lényegében gondozása megegyezik az álló muskátlikkal. Tápozni mindenesetre többet kell,mivel a futómuskátli úgy szép,ha dúsan lecsüng. Én általában a hagyományos virágzó műtrágya mellé nitrogént is adagolok a heti rendszerességű tápozáskor a dús hajtásnövekedés érdekében.


 
  

 Nagy cserepekbe,virágládákba ültessük őket,ha valóban szép,nagy növényt szeretnénk. 1 tő legalább 3-5 liter termőközeget igényel. Így a forró nyári napokat is jobban viseli.




A szimpla virágúak sokkal nagyobbra nőnek,ha nagy felületet szeretnénk díszíteni,akkor inkább azt ültessünk.
Ősszel vágjuk vissza,a teleltetése 5-8 fokon legyen. Ugyanúgy,mint a hagyományos fajtáknál.



 
 Angol illetve olasz muskátlik…

A nagy levelű,nagyvirágú általában az angol, a kis levelű,kisvirágú pedig az olasz. Sok színben pompáznak.
Sajnos az utóbbi időben kezd kimenni a divatból. Pedig nem érdemli meg ezt ez a gyönyörű muskátli fajta!!




A negatív tapasztalat általában az,h vagy hamar elpusztul,vagy nem virágzik kellőképpen.
Ebben részben a virágárusok is a hibások,mivel nem adnak megfelelő tanácsot a vásárlónak,hogyan is kell gondozni. Illetve a vásárlók,ha :) mégse fogadják meg a tanácsot…
Mivel ez a muskátli merőben mást szeret,mint a hagyományos fajták.


Először is ne tegyük teljes napra,hiszen nem szereti. Árnyékban,szűrt napfényen érzi jól magát. Esetleg csupán kora délelőtt,késő délután érje napfény.
Csakis virágföldet használjunk az átültetés során. A laza földben érzi jól magát.








Hetente tápozzuk. Nem szereti és nem is tűri sokáig a túlzott öntözést,hagyjuk kiszáradni a földjét,majd csak utána locsoljuk meg ismét.







Csak ennyi,és folyamatosan virágzik majd nekünk. Teleltetése egyszerűbb,mivel a melegebb helyeken (ha elég fény éri) is szeret télen. Ilyenkor egész télen virágzik nekünk. De azért tavasszal vágjuk vissza legalább felére… 

Szaporítás:

Mindegyik muskátlifajtának nagyjából ugyanaz a módja. Augusztus végétől szeptember közepéig a legjobb időszak,de tulajdonképpen szinte mindig lehet.
Én a legtöbb muskátlit  szeptemberben,illetve télen szaporítom,fűtött fóliaházban. De ha nyáron éppen van kedvem,vagy éppen letör néhány szép ág,persze eldugom őket.
Homok-tőzeg-kertészeti perlit 1-5-2 arányban keverékébe szoktam,de ez az arány változhat is. Nem igazán kényes a muskátli,de azért kerti földbe ne dugjuk,mert abban könnyen elpusztul,vagy nem fejlődik megfelelően.
A hajtások ne legyenek túl fiatalok,de ne is fásak legyenek.5-8 cm bőven elegendő,1-2 levéllel.
Ha csak néhány darabról van szó,akár tejfeles poharakat is használhatunk.Mindegyikbe egy dugványt tegyünk. A poharakat elég félig is megtölteni.
Ha végeztünk a dugványozással kicsit,de csak nagyon óvatosan öntözzük meg,majd tegyük esőtől és napsütéstől védett helyre. szűrt napfényre. A muskátli akkor gyökerezik jól,ha az ültetőközeg 20fok körüli,ha túl hideg,akkor könnyen megrothad a dugvány. Jó esetben egy hónap alatt már szép erős gyökereket hajt. Át is ültethetjük,vagy ha már ősz van,akkor teleltessük és tavasszal ültessük át.
Eredményes sikeres próbálkozást!
 




  

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése