2012. október 28., vasárnap

KertÉsz: Buxus , Puszpáng

KertÉsz: Buxus , Puszpáng: Édesanyám kedvence volt e örökzöld bokor. Kitűnően tudta szaporítani,nevelni több ezres tételben is. Kiváló alacsonyan tartott el...

2012. október 27., szombat

Buxus , Puszpáng

Édesanyám kedvence volt e örökzöld bokor. Kitűnően tudta szaporítani,nevelni több ezres tételben is.






Kiváló alacsonyan tartott elválasztó sövénynek,de szoliternövényként is gyönyörű,hiszen eleve gömbre növő formája,sűrű ágrendszere,évi többszöri hajtásnövekedése kínálja a lehetőségeket a különböző formákra.  





Magányosan ültetve ide-oda a kertbe,vagy hármas,különböző méretre nyírt gömb formációban is gyönyörű.




Ennek a puszpáng fajtának a titka az,h szereti,igényli a vágást,formázást.Bátran lehet vágni,nem tehetünk benne kárt.Remekül lehet megifjítani az idős felcsupaszodott szárú példányokat is is,hiszen majd a tövéig visszavágott is kihajt,hamar bokrosodik.

  
 Kevés öntözés mellett jól tűri a szárazságot,de rendszeres gondozás mellett a legnagyobb forróságokban is megőrzi üde zöld színét.
Az internetről pedig sok ötletet meríthetünk,h hogyan is ültessük őket.
















Tehát, hölgyeim és uraim :) tessék megbarátkozni e nagyszerű növénnyel!! :))

Szaporítása:
Tavasszal,nyáron,szeptember közepén. Dugványozással.A puszpáng többször hajt évente. Várjuk meg míg az új hajtások megerősödnek,majd 5-10cm ágakat dugjunk. Homok-kerti föld,homok-tőzeg-kertészeti perlit keverékébe.Használhatunk Incit 8 gyökereztető hormont is,habár enélkül is szépen gyökeret ereszt.
Ha csupán néhányról van szó,használhatunk tejfeles poharakat is(a poharak alján ne felejtsünk lyukat vágni,h távozzon a felesleges víz). Minden pohárba 1-3 ágat tegyünk,5cm mélyre dugjuk a vesszőket.Óvatosan öntözzük meg,majd tegyük világos,meleg,de ne napos helyre.A magas páratartalom megőrzése érdekében félbevágott műanyag palackokkal borítsuk le a poharakat. De a gombásodás elkerülése végett naponta vegyük le pár percre azokat. Ha mindent jól csináltunk 2-3 hónap elteltével szép gyökereket fognak ereszteni. A következő évben ültessük őket 15centis cserepekbe,szeretve gondozzuk egész évben,majd nyár végén ültessük őket a kertünkbe. :-)
 
 

Teddy



A kis aranyos Teddy törpe gömb hamisciprusok. Csupán egy labda méretre nő. Két évente érdemes alaposan megnyírni, mivel így nem csupaszodik fel. A vágási sebek napok alatt eltűnnek, tavasztól augusztusig bátran nyírhatjuk, akár a többi örökzöldet. Mint a legtöbb hamisciprus fajta, a teddy is a párásabb levegőt szereti. Földben nem válogatós,de a puhább közeget jobban szereti. Ha sziklakertben szeretnénk gyönyörködni benne,egy kis öntöző mélyedés készítésével gondoskodjunk arról,h a víz ne folyjon el azonnal a tövéről. Az egyszerű folyós varjúhájak és az időközönként felpuhított talaj pedig segítenek a párásabb klíma megtartásában.

Itt az ősz, ültessünk :)

 Itt az ősz,az egyik legfontosabb ültetési időszak. Aki most szeretne telepíteni néhány új növényt kertjébe,íme néhány jó tanács...

Nem általános szabály,egyes növényeknél változhat,mégis ha az alábbiak szerint ültetjük a növényeket,sikerre számíthatunk-legalábbis ami a jó indulást illeti.
Ha cserepes,konténeres növényt szeretnénk ültetni az ültetőgödör legyen legalább kétszer olyan mély és széles,mint a földlabda. Ha szabad gyökerű növényt ültetünk ugyanígy járjunk el,a gyökérzet kényelmesen férjen bele a lyukba,ne keljen beletuszkolni. Töltsünk vissza annyi földet,h a növényt az ültetőgödörbe helyezve a gyökérbojt a talaj felszíne alatt éppen csak pár centivel legyen.
A trágyát,amit esetleg beletennénk az ültetőgödörbe,felejtsük el. Gyökérpenészedést,perzselést,gombabetegségeket okoz,ez már rég bizonyított,csak lassan kerül a köztudottba.
Persze,jó használni trágyát az ültetés során,de egészen más módszerrel.Elsősorban néhány éves, érett marhatrágyára van szükségünk.Amit addig darabolunk ásóval,lapáttal,míg nagyon apró,puha közeget kapunk belőle. Majd fele-fele arányban összekeverjük jó minőségű feketefölddel.Ha van homokunk tehetünk hozzá azt is,ne sokat,éppen csak valamennyit,kb. 1/10 részt. Majd ezt a földkeveréket használjuk az ültetés során.
Nagyon jó a már elültetett növényeinket is megszórni érett,több éves marhatrágyával,majd óvatosan belekapálni a földbe,úgy,h ne sértsük meg a gyökérzetet.
Az ültetés során különösképpen figyeljünk arra, ha úgy látjuk nagyon sárgás,vagy szennyezett,rossz minőségű a földünk,akkor bizony oda ne ültessük el növényünket. Ha mégis oda szeretnénk,akkor legalább egy talicska földet,ha nagy növésű a kiszemelt növényünk,inkább kettővel is ássunk ki,hordjuk el,majd kertünk egy olyan részéből hozzunk oda újat,ahol megfelelő a föld minősége. Rossz földben bizony nem terem szép növény!
Amikor végeztünk az ültetéssel,bőségesen locsoljunk. Figyelem! A locsolás az utolsó művelet! Sokan teszik-és rosszul azt,hogy már az ültetőgödörbe öntenek vizet,majd a pocsolyában dagasztják sárrá a földet.Ez rossz módszer,hiszen a sár megkeményedik a gyökéren,nem engedi oxigénhez juttatni azt.
Évente néhányszor kapáljuk,szurkáljuk meg a földet a növények körül. A laza földbe sokkal jobban fejlődnek azok. Ha pedig azt akarjuk,h szép,egészséges,virágzó,vagy üde zöld,gyorsan növekedő növényünk legyen,akkor márciustól nyár derekáig havonta kis mennyiségben tápozzuk teljes értékű műtrágyával.
Kellemes kertészkedést!! :))

Muskátli

Mivel most már, így október vége felé igencsak aktuális a muskátlikat a biztonságos téli menedékhelyükre a pakolni, hadd írjak ma erről a gyönyörű, közkedvelt virágról!

Állómuskátlik:

A napon érzi jól magát. Földre nem túl igényes,habár a laza,vízáteresztő virágföldet,kevés homokkal keverve meghálálja, mivel a legnagyobb ellensége a folyamatos pangó víz+elhúzódó borús,esős napok.

Ilyenkor gyakran gombabetegségek jelentkeznek. Ami ellen persze gombaölő permetezésével védekezhetünk. És ilyenkor jön jól a könnyű,laza,vízáteresztő virágföld…
A muskátli szereti ha kiszárad a földje, ne is locsoljuk állandóan, mindenesetre,ha nedves a földje, hagyjuk száradni,csak utána öntözzük. 







Tápozni érdemes, főképpen káliumtúlsúlyos műtrágyával,hiszen így kapunk több és nagyobb virágot. Az elnyílott virágokat törjük le.
Egy muskátli(fajtától is függ) legalább 3-5 liter földet igényel,a nagy cserép azért is jó,mert a szél nem dönti fel.





Télen kb 5-8 fokon a legjobb őrizni,mielőtt bevinnénk bár felére vágjuk vissza. Világos helyen jobban érzi magát télen is.De sötétebb helyeken is elvan,csak ne nagyon öntözzük.
 







Nem árt ősszel összetettebb(amiben mindenféle van) műtrágyával megöntözni néhányszor,így sokkal ellenállóbb,egészségesebb lesz,ami jól jön a hosszú,téli hónapokban… (ez érvényes minden növényre,amit teleltetni kell). Gombaölővel is hasznos néha kezelni teleltetés során.

  

Futómuskátlik…

Lényegében gondozása megegyezik az álló muskátlikkal. Tápozni mindenesetre többet kell,mivel a futómuskátli úgy szép,ha dúsan lecsüng. Én általában a hagyományos virágzó műtrágya mellé nitrogént is adagolok a heti rendszerességű tápozáskor a dús hajtásnövekedés érdekében.


 
  

 Nagy cserepekbe,virágládákba ültessük őket,ha valóban szép,nagy növényt szeretnénk. 1 tő legalább 3-5 liter termőközeget igényel. Így a forró nyári napokat is jobban viseli.




A szimpla virágúak sokkal nagyobbra nőnek,ha nagy felületet szeretnénk díszíteni,akkor inkább azt ültessünk.
Ősszel vágjuk vissza,a teleltetése 5-8 fokon legyen. Ugyanúgy,mint a hagyományos fajtáknál.



 
 Angol illetve olasz muskátlik…

A nagy levelű,nagyvirágú általában az angol, a kis levelű,kisvirágú pedig az olasz. Sok színben pompáznak.
Sajnos az utóbbi időben kezd kimenni a divatból. Pedig nem érdemli meg ezt ez a gyönyörű muskátli fajta!!




A negatív tapasztalat általában az,h vagy hamar elpusztul,vagy nem virágzik kellőképpen.
Ebben részben a virágárusok is a hibások,mivel nem adnak megfelelő tanácsot a vásárlónak,hogyan is kell gondozni. Illetve a vásárlók,ha :) mégse fogadják meg a tanácsot…
Mivel ez a muskátli merőben mást szeret,mint a hagyományos fajták.


Először is ne tegyük teljes napra,hiszen nem szereti. Árnyékban,szűrt napfényen érzi jól magát. Esetleg csupán kora délelőtt,késő délután érje napfény.
Csakis virágföldet használjunk az átültetés során. A laza földben érzi jól magát.








Hetente tápozzuk. Nem szereti és nem is tűri sokáig a túlzott öntözést,hagyjuk kiszáradni a földjét,majd csak utána locsoljuk meg ismét.







Csak ennyi,és folyamatosan virágzik majd nekünk. Teleltetése egyszerűbb,mivel a melegebb helyeken (ha elég fény éri) is szeret télen. Ilyenkor egész télen virágzik nekünk. De azért tavasszal vágjuk vissza legalább felére… 

Szaporítás:

Mindegyik muskátlifajtának nagyjából ugyanaz a módja. Augusztus végétől szeptember közepéig a legjobb időszak,de tulajdonképpen szinte mindig lehet.
Én a legtöbb muskátlit  szeptemberben,illetve télen szaporítom,fűtött fóliaházban. De ha nyáron éppen van kedvem,vagy éppen letör néhány szép ág,persze eldugom őket.
Homok-tőzeg-kertészeti perlit 1-5-2 arányban keverékébe szoktam,de ez az arány változhat is. Nem igazán kényes a muskátli,de azért kerti földbe ne dugjuk,mert abban könnyen elpusztul,vagy nem fejlődik megfelelően.
A hajtások ne legyenek túl fiatalok,de ne is fásak legyenek.5-8 cm bőven elegendő,1-2 levéllel.
Ha csak néhány darabról van szó,akár tejfeles poharakat is használhatunk.Mindegyikbe egy dugványt tegyünk. A poharakat elég félig is megtölteni.
Ha végeztünk a dugványozással kicsit,de csak nagyon óvatosan öntözzük meg,majd tegyük esőtől és napsütéstől védett helyre. szűrt napfényre. A muskátli akkor gyökerezik jól,ha az ültetőközeg 20fok körüli,ha túl hideg,akkor könnyen megrothad a dugvány. Jó esetben egy hónap alatt már szép erős gyökereket hajt. Át is ültethetjük,vagy ha már ősz van,akkor teleltessük és tavasszal ültessük át.
Eredményes sikeres próbálkozást!
 




  

2012. október 25., csütörtök

Pillantás a kertembe :)





Spirea japonica



 
Egy újabb japán gyöngyvessző... Spirea japonica. Sziklakertek gyöngyszeme... Nem igazán elterjedt bokor, még kevesen dicsekedhetnek vele.
A 20-30 cm magasságával az egyik legalacsonyabb gyöngyvessző fajta. Tömött, kompakt bokort képez. Rózsaszín virágaival áraszt el bennünket júniustól novemberig. Teljesen télálló, sziklakertekbe kiváló. Nem érzékeny különösebben semmire. Szeretem... :))


Szaporítása:
legegyszerűbb tőosztással ,
kora tavasszal,illetve késő ősszel.
 

Weigela

Tarka levelű Weigela, avagy rózsalonc. Fagyálló,inkább az enyhén meszes talajokon 5-6,5 ph érzi jól magát,de nem igazán válogatós.Májusban virágzik,majd nyár végén ismét. Két méterre is nőhet,de lehet nyírni ,formázni, egész alacsonyan tartva évente visszavágni, a virágzást nem befolyásolja. Sőt, a májusi virágzás után érdemes is kissé visszavágni,tápozni,hiszen így nyár végén több virágot hoz... Mint általában minden tarka levelű növény, a napot szereti, vagy enyhe félárnyékot. Jól tűri a nyári meleget,de azért ne felejtsük el öntözni...

Szaporítása:
Dugványozással. Nyár közepén,amikor a friss hajtásvégek megerősödnek(már nem puha zöldek,de még nem is  fásodtak meg nagyon).Kb 7-10cm ágakat vágunk,egy levélpár bőven elég, Incit 8as gyökereztető hormonba mártjuk a dugványokat,majd tőzeg,homok,kertészeti perlit 5:1:2 arányú (de ez változhat is) keverékbe dugjuk. Ha csupán néhányról van szó,használhatunk tejfeles poharakat is(a poharak alján ne felejtsünk lyukat vágni,h távozzon a felesleges víz). Minden pohárba 2-3 ágat tegyünk,5cm mélyre dugjuk a vesszőket.Óvatosan öntözzük meg,majd tegyük világos,meleg,de ne napos helyre.A magas páratartalom megőrzése érdekében félbevágott műanyag palackokkal borítsuk le a poharakat. De a gombásodás elkerülése végett naponta vegyük le pár percre azokat. Ha mindent jól csináltunk még a tél beállta előtt szép gyökeret fognak ereszteni. A következő évben ültessük őket 15centis cserepekbe,szeretve gondozzuk egész évben,majd nyár végén ültessük őket a kertünkbe. :-)